Menu

prawo laika

okiem laika na prawo

Darowizna

prawolaika

Darowizna to według art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego umowa polegającą na tym, że darczyńca dokonuje bezpłatnego świadczenia na korzyść obdarowanego kosztem swojego majątku.

Warto pamiętać, że darowizna rodzi obowiązek podatkowy w postaci podatku od spadków i darowizn. Wysokość podatku waha się od 3 do 20 proc. od części darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku. Wyjątek od powyższego stanowi darowizna w najbliższej rodzinie. Jednakże i w tym wypadku nie wszystko jest tak oczywiste.

 

Trzy grupy podatkowe:

Grupa I – należą do niej: małżonek, zstępni (potomkowie danej osoby np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (przodkowie danej osoby np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Kwota wolna od podatku to 9.637 zł;

Grupa 0. Należą do niej: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha.  Najbliżsi należący do zerowej grupy podatkowej są zwolnieni z podatku od darowizn.

Grupa II – należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Kwota wolna od podatku to 7.276 zł;

Oznacza to, ze osoby należące do II grupy podatkowej, w przypadku otrzymania darowizny przekraczającej kwotę 7.276 zł, muszą zapłacić z tego tytułu odpowiedni podatek do urzędu skarbowego.

grupa III – obejmuje wszystkich innych nabywców. Kwota wolna od podatku to 4.902 zł.

Oznacza to, ze osoby należące do III grupy podatkowej, w przypadku otrzymania darowizny przekraczającej kwotę 4.902 zł, muszą zapłacić z tego tytułu odpowiedni podatek do urzędu skarbowego.

 

Przypomnijmy, że przychody z nieujawnionych źródeł podlegają „karnemu” podatkowi w wysokości 75 proc.

Obowiązek zgłoszenia nabycia darowizny wyłączony jest w przypadku sporządzenia umowy przez notariusza.

 

Fakt dokonania darowizna w najbliższej rodzinie należy zgłosić w odpowiednim urzędzie skarbowym, korzystając z druku SD-Z2.

W przypadku grupy 0, podatnicy mają pół roku od daty otrzymania darowizny lub przyjęcia spadku na zgłoszenie tego faktu. Natomiast reszta osób jedynie miesiąc.

 

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj

 

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • morfanes

  Bardzo dobry wpis. Praktyczny i co najważniejsze napisany po ludzku :)
  Pozdrawiam :)

 • prawolaika

  dziękuję i również pozdrawiam, :)

 • terfenis

  Bardzo mi się podobają wpisy na tym blogu. Są przede wszystkim zrozumiałe dla przeciętnego człowieka :)
  Trzymam kciuki za rozwój bloga, bo jest świetny :)

 • prawolaika

  morfanes Bardzo dziękuję :)

 • getityyyus

  Bardzo dobry i treściwy artykuł na prawdę wszystko co trzeba opisane i to w bardzo prosty i klarowny sposób.

 • retynars

  Weź sobie zobacz jakie te kwoty są małe i teraz przekazujesz komuś dom wycenią go na 150 tys i zobacz ile podatku trzeba zapłacić za to przecież to jest niepojęte.

 • wazdkritos

  Dokładnie wszędzie każą płacić te Podatki na każdym kroku zdzierają ile się tylko da na ile pozwala prawo i konsekwentnie ściągają to od nas cały czas.

 • Gość: [Podatkowy Raj] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie wiem co myśleć o tej kwestii. Z jednej strony do dosyć spore progi, z drugiej takie średnie w porównaniu do innych państw.

 • Gość: [Przyjazna Rachunkowość] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A jakie twoim zdaniem powinny być te kwoty wolne od podatku ? Z chęcią usłyszałbym jakie ci odpowiadają ;)

 • davorsenss

  No bardzo dobry wpis jeśli chodzi o darowizny wszystkie kwoty rozpisane i to mi się podoba. Właśnie takich danych szukałem.

 • Gość: [https: radcaprawny-trojmiasto.pl] *.play-internet.pl

  Jeżeli dostaniecie darowizne to zainteresujcie się dokładnie przepisami prawa. Na pewno taką warto zgłosić w Urzędzie

Dodaj komentarz

© prawo laika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci