Menu

prawo laika

okiem laika na prawo

Zmiana imienia i nazwiska

prawolaika

Dość często zdarza się, że jesteśmy niezadowoleni ze swojego imienia i nazwiska. Tak juz jest. Nie my je wybieramy. Nie zawsze okazuje się do nas pasować. Czy w  Polsce zawsze kiedy chcemy możemy zmienić imię i nazwisko? Czy jednak musza być ku temu poważne powody?

Ustawa o zmianie imienia i nazwisko wprost wskazuje, że jej zastosowanie może mieć tylko do:

 • Obywateli polskich;
 • Cudzoziemców niemających obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli mają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania;
 • Cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy i tylko jeżeli posiada on ważne powody związane z zagrożeniem jego życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

Kiedy można zmienić imię i nazwisko?

Jak zostało wskazane na samym początku, nie zawsze możemy zmienić imię lub nazwisko. Wniosek o tym charakterze jest niezwykle istotny w sytuacji prawnej obywatela, ponieważ jest jedną z podstaw określenia tożsamości. Stąd jego zmiana może wywołać wiele problemów związanych z między innymi zgłoszeniem tych zmian do odpowiedniej grupy zainteresowanych.

W związku z powyższym, nie bez przyczyn zmiany imienia i nazwiska mogą dokonać tylko osoby, które posiadają ważny powód. W szczególności dotyczy to zmian w przypadku:

 • Imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
 • Na imię lub nazwisko używane;
 • Na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
 • Na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Analogicznie, państwo nie przyzwala na zmianę imienia lub nazwiska, które mogłoby wywołać negatywne skutki społeczne dla wnioskodawcy. Czyli osoba, która chce zmienić swoje nazwisko na takie, które będzie powszechnie ośmieszające spotyka się z odmowną decyzją.

Zmiana imienia i nazwiska na nazwisko sławne lub historyczne

Co do zasady nie zmienia się nazwiska na historyczne lub sławne w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej i wojskowej. Jednak od każdej zasady są wyjątki. W przytoczonym przypadku można dokonać zmiany, jeżeli członkowie naszej rodziny posiadają takie nazwisko.

Kto wydaje decyzje administracyjną o zmianie imienia lub nazwiska?

Po podjęciu decyzji należy udać się do wybranego przez nas kierownika urzędu stanu cywilnego. Możliwości złożenia takiego wniosku nie wyklucza pobyt za granicą. W takim przypadku należy udać się do konsulatu i w danym wniosku wskazać wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego.

Więcej informacji tutaj

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • tomekrado

  No dokładnie jak dobrze zmotywujemy swoją prośbę do sądu to bez problemowo wyjdzie zgoda jeśli mamy nazwisko które jest jakoś społecznie odrzucane albo szkalowane to tym bardziej sąd przechylnie spojrzy na nasz wniosek, Anna Babiak mi prowadziła taką sprawę i też udało się bez kłopotów uzyskać taką zgodę na zmianę nazwiska. Pozdrawiam.

 • marekolgier

  Ja korzystam z HPE-Berlin, zawsze mi doradzają w takich przypadkach jak chce zrobić coś związanego z papierkową robotą dla prawnika czy radcy prawnego. Warto mieć osoby które doradzą co i jak. I można tez tych informacji dowiedzieć się na blogu takim jak ten.

 • Gość: [Kasia] *.166.rako-lan.pl

  Świetny poradnik, jak widać da się takie coś zrobić, tylko warto współpracować z dobrymi specjalistami :) Sama znam jedną osobę, która zmieniła nazwisko i zrobiła to bez zarzutu.
  _________
  prawniczy-elementarz.pl/

 • kapinorm

  Super wpis, przydatny na pewno. Dużo informacji na temat tego jak podejść do tej sprawy i czy wgl się kwalifikujemy na możliwość zmiany nazwiska czy imienia. A jest sporo osób w samej Polsce co chce zmienic sobie nazwisko.
  _____________________
  HPE-Berlin

 • tomekrado

  No z tym zawsze jest problem, ale można zwrócić się do adwokata albo kogoś co będzie wiedział jak po prostu przepchąć taki wniosek o zmianie imienia i nazwiska żeby to się potoczyło .

 • Gość: [Dawid] *.164.rako-lan.pl

  No dokładnie jak dobrze zmotywujemy swoją prośbę do sądu to bez problemowo wyjdzie zgoda jeśli mamy nazwisko które jest jakoś społecznie odrzucane albo szkalowane to tym bardziej sąd przechylnie spojrzy na nasz wniosek.

 • marekolgier

  Po znajomych zaobserwowałem że sporo takich decyzji przechodzi spore grono znajomych zmieniało imie albo nazwisko nie tyle co swoje a np dziecka i nie każdy maił uzasadnioną odpowiedź dlaczego zmieniało dane a i tak udało im się to osiągnąć. _______________
  HPE-Berlin

 • Gość: [Marianna] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Zmienić nazwisko to nie problem. Gorzej jeżeli chce się zmienić imię. Przeszłam przez to całe piekło i muszę przyznać że jest to zbyt skomplikowane, zupełnie nie potrzebnie.

© prawo laika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci